WISEMIND

WSPARCIE PSYCHOLOGA

​Czasem trudno jest samemu zmierzyć się ze zmianą i wszystkimi jej konsekwencjami. W głowie galopują dziesiątki pytań i obaw: o teraźniejszość i o przyszłość, o siebie, o relacje z bliskimi, o ścieżkę zawodową, wreszcie o możliwość samorealizacji i czerpania z życia prawdziwej satysfakcji.
Pozwól sobie na komfort rozmowy z kimś, kto pomoże Ci odkryć, że wszystkie odpowiedzi masz w sobie. Także w sobie masz zasoby, żeby je wcielić w życie …

Przed zmianą / w trakcie zmiany w życiu

  • Przyjrzenie się własnym trudnym emocjom i przeżycie ich w bezpiecznej oraz komfortowej atmosferze – Jak przeżywam to, co się dzieje?  Jak się z tym czuję ?
  • Racjonalne spojrzenie w przyszłość – Jakie teraz chcę podjąć kroki? Czego obecnie potrzebuję ? Czego potrzebuję od innych? Jak mogę to sobie zapewnić? Jak chcę żeby wyglądało moje życie?
  • Budowanie samoświadomości – Co w ogóle w życiu jest dla mnie ważne? Jakie wartości wyznaję? Z czego w życiu mogę spokojnie zrezygnować? Co jest we mnie dobrego? Jakie są moje talenty/ mocne strony? Co chcę zmienić/ nad czym popracować?
  • Określenie obszarów i źródeł poczucia braku, czego tak naprawdę nam w nowej sytuacji brakuje – Rozmowy z kimś bliskim? Przyjaźni? Zadbania o siebie? Poczucia bezpieczeństwa?
    Zdając sobie sprawę ze swoich potrzeb, poczujemy się lepiej jeśli zadbamy o ich zaspokojenie w odpowiadający nam sposób.

Po zmianie​

  • Praca na zasobach / dookreślenie mocnych stron.
  • Przyjrzenie się swoim celom, wartościom i marzeniom – Jakie mam przed sobą możliwości? Co mogę teraz zrealizować, a nie mogłam/mogłem wcześniej?
  • Zaprojektowanie nowej ścieżki zawodowej, dookreślenie dróg życiowych umożliwiających samorealizację i zaspokajających nazwane wcześniej istotne potrzeby własne.
  • Nowy związek? Co mi się pojawia w emocjach? Co mi się pojawia w ciele? Jak chcę nad tym związkiem pracować/ jak się komunikować/ jakich błędów uniknąć?

A także

Coaching Par 

  • Poprawa komunikacji i wzmocnienie relacji
  • Znalezienie rozwiązań aktualnych problemów/ rozwiązywanie bieżących trudności
  • Dookreślenie własnych ról i granic w rodzinach pathworkowych.
  • Znalezienie wspólnej wizji relacji i porozumienie w kwestii kluczowych celów (np związanych z wychowaniem dzieci)
  • Lepsze zrozumienie się partnerów – trening rozpoznawania uczuć i potrzeb (swoich i partnera)
  • Uwspólnienie swojego stanowiska względem innych członków rodziny (dzieci partnera, teściów itp)
  • Odkrycie się “na nowo” jako para po odejściu dzieci z domu

Psycholog a rozwód – czy psycholog może jakoś pomóc w procesie rozwodu?

Psycholog w trakcie rozwodu pomaga przede wszystkim przyjrzeć się własnym emocjom; jak ja to co się dzieje przeżywam i jak się z tym tak naprawdę czuję.

Sesje z psychologiem umozliwiają też danie sobie przestrzeni na to, żeby bezpiecznie wypowiedzieć i przeżyć najtrudniejsze emocje; stres, lęk, strach i złość.
Wreszcie pomoc psychologa pozwala bardziej racjonalnie spojrzeć w przyszłość i odpowiedzieć sobie spokojnie na szereg pytań; jakie teraz chcę podjąć kroki? Czego potrzebuje teraz dla siebie? Czego potrzebuję od innych? Jak chcę żeby wygladało moje życie?

Myślę że wsparcie psychologa w trakcie rozwodu daje zatrzymanie i w dużym stopniu pomaga w zyskiwaniu samoświadomości – co w ogóle w życiu jest dla mnie ważne? Co jest we mnie dobrego? Jakie sa moje talenty/ mocne strony? Co chcę zmienić – ale zmienić, akceptując siebie jako osobę, która nie ma być ideałem tylko człowiekiem z wadami i zaletami.
Poznanie siebie jest szczególnie istotne w momencie rozwodu – zmienia sie sposób funkcjonowania osoby, wzory spędzania wolnego czasu i czasu w ogóle, jej obowiązki, rytm dnia, tygodnia i roku. Niektóre nawyki tracą sens. Jeśli w zwiazku były dzieci trzeba inaczej zorganizować opieke nad nimi, wakacje, święta.

Z pomocą psychologa można też zastanowić się czego tak naprawdę nam w nowej sytuacji życiowej brakuje: rozmowy z kimś bliskim? Przyjazni? Zadbania o siebie? Poczucia bezpieczeństwa?
Zdajac sobie sprawę ze swoich potrzeb, poczujemy sie lepiej, jeśli zadbamy o ich zaspokojenie w sposób, ktory nam w pełni pasuje.

Założenie z którym rozpoczynamy proces jest takie; od dziś możesz zmienić wiele rzeczy, niezależnie od tego, czego doświadczałaś/doświadczałeś w przeszłości i jak żylaś /żyłeś wczesniej. To, że masz za sobą nieudany zwiazek, nie przesądza o tym, jaki bedzie ten nastepny. To, że kiedyś nie umialaś/ umialeś dbać o siebie, nie znaczy że tak bedzie zawsze. Może brakowalo ci wiary w siebie i stanowczości, ale teraz możesz nauczyc sie asertywnych relacji i wyznaczania granic.

Wsparcie psychologa jest bardzo dobrym rozwiązaniem rownież po rozwodzie; pomaga przede wszystkim dobrze zaplanować przyszłość; zastanowić się; jakie mam przed sobą możliwości? Co mogę teraz zrealizować, a nie mogłam/ mogłem wcześniej?
Czasami jest to bardzo dobra okazja do zmiany np. obszaru zawodowego. Albo dlatego, że teraz trzeba zacząć zarabiać lub zarabiać więcej, albo dlatego że teraz trzeba pogodzić pracę z pełną opieką nad dziećmi, a czasem dlatego, że poprostu pojawiła się nowa energia i odwaga.
Zwykle zakończenie trudnego związku to, szczególnie dla kobiety, okazja by otworzyć się na świat; wrócić do dawnych znajomości, zawierać nowe, odnaleźć zainteresowania, pasje, i zawrzeć nowe związki. Warto tę szansę dobrze wykorzystać.