W kilku cyklicznych artykułach odpowiem na pytania najczęściej pojawiające się w mojej kancelarii: 

Jak najlepiej przygotować się do rozwodu?  Jak zabezpieczyć nasze interesy? Kiedy pomocna jest opinia detektywistyczna?

Kiedy i jak udowodnić, że nasz wykształcony, doświadczony zawodowo partner ma większe, niż deklaruje, możliwości finansowe?

Jak tryb życia świadczy o wysokości alimentów jakie możemy uzyskać ?

Jakie dowody zebrać przed wszczęciem postępowania rozwodowego  ?

Jak wzmocnić się, upewnić, stworzyć plan, poprzeć nasze dowody, zyskać poczucie że nie jesteśmy sami?  Że damy radę?

Już pierwsza rozprawa dobrze przygotowana może zakończyć się uzyskaniem wyroku rozwodowego. Może w tym pomóc prawnik, mediator, psycholog. Dlaczego warto skorzystać z ich pomocy?

W tak ważnej sprawie życiowej, jak rozwód, chcemy na pewno podjęć decyzję, po uważnym przeanalizowaniu naszej indywidualnej sytuacji.  Nie sprowadzamy tej decyzji do prostego rachunku czy to  się opłaca.

To oczywiste ze towarzysza nam ogromne emocje, tym bardziej – nasza decyzja te powinna być dokładnie przemyślana.

Częste są przypadki, gdy decyzję tak naprawdę podjęliśmy już jakiś czas temu ale nie realizowaliśmy jej. Nadal się wahamy. Nie wiemy, jak przystąpić do rozwiązania naszego małżeństwa. Boimy się zmian. Boimy się czy sobie poradzimy. Nie wiemy jak dalej będzie wyglądało nasze życie. Nie umiemy sobie wyobrazić, że zmianie ulegnie dotychczasowa przynależność do rodziny. Martwi nas jak będziemy dzielić się obowiązkami zwianymi z dziećmi. Ale też zastanawiamy się jak będą wyglądały sprawy majątkowe i zarząd dotychczasowym majątkiem wspólnym, tworzącym bazę ekonomiczną rodziny..

W tej wstępnej fazie wahań bardzo pomaga kontakt z psychologiem który pomoże spojrzeć na naszą sytuację z szerszej perspektywy i odkryć w sobie  zasoby pozwalające na podjęcie najlepszej dla nas decyzji.

Ile czeka się na rozprawę ? 

Na rozprawę czeka się, w zależności od miasta, w którym jest położony sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, najczęściej kilka miesięcy.

Czekanie jest też uzależnione od tego jak dobrze przygotowane jest nasze pismo rozpoczynające proces. Trzeba zadać sobie szereg pytań, które dobrze przygotują strony do obrony swoich praw. Czy nasze twierdzenia znajdują odzwierciedlenie w dowodach, czy opłaty zostały dobrze wykonane i odpisy załączników się zgadzają. Przygotowanie profesjonalnego pozwu z pewnością zaoszczędza nam czas oczekiwania na rozprawę. Im więcej błędów zrobimy w piśmie procesowym tym dłużej będziemy czekać na rozprawę.  

Co zawiera pozew rozwodowy?

Są to te same elementy, które zawiera wyrok wydany na skutek pozwu. Czy konieczna jest pomoc adwokata? Nie zawsze. Przecież decyzję o zawarciu małżeństwa podjęliśmy bez adwokata. Z pewnością rozwiązać małżeństwo jest  trudniej niż je zawrzeć. W ciągu trwania związku dwojga ludzi wykształciło się wiele wspólnych płaszczyzn emocji i interesów;  wszystkie je będzie trzeba przygotować do zmiany.

Szczególnie trudne jest przygotowanie dzieci do zmiany stanu cywilnego rodziców. Pamiętajmy, że rozwód przebiega pomiędzy małżonkami a nie pomiędzy rodzicami a dziećmi i nie wikłajmy ich w utarczki i problemy dorosłych.

Częstym zarzewiem niezgody jest wspólny majątek małżonków.

Gdy nie mięliśmy rozdzielności majątkowej w trakcie naszego związku, powstanie ona wraz z wydaniem wyroku rozwodowego. Po uzyskaniu rozdzielności majątkowej możemy dzielić nasz wspólny majątek. Oczywiście, w taki sposób aby ochronić nasze interesy. W przypadku gdy podział majątku nie przedłuży postępowania rozwodowego, tj. gdy nie ma sporu w tym zakresie, majątek może być podzielony już w wyroku rozwodowym. Przedłuża postępowania rozwodowe każdy spór wymagający ustalenia, co wchodzi w skład majątku wspólnego, oraz jakie są wartości rzeczy wchodzących w skład majątku spornego.

Przykłady zabezpieczenia roszczeń majątkowych zostały po krótce wymienione w artykule „Alimenty od eksmałżonka minimalistyhttps://wisemind.pl/alimenty-od-eksmalzonka-minimalisty/

Jakich dowodów możemy używać podczas sprawy rozwodowej ? Czy możemy np.nagrywac współmałżonka?

Kwestia dopuszczalności wykorzystywania nagrań w procesach cywilnych, a tym samym w sprawach rozwodowych została kategorycznie rozstrzygnięta wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2016 r. wydanym pod sygn. akt II CSK 478/15, w którym to wyroku Sąd Najwyższy jednoznacznie przesądził, iż dopuszczalne jest wykorzystanie nagrania dokonanego bez zgody i wiedzy osoby nagrywanej, jako dowód w procesie cywilnym, z tym zastrzeżeniem, iż dowód taki mogą dyskwalifikować jedynie okoliczności, w jakich nastąpiło nagranie(np naganne wykorzystanie trudnego położenia, stanu psychicznego lub psychofizycznego osoby, z którą rozmowa była prowadzona).

W kwestii możliwości wykorzystania dowodów z nagrań dźwiękowych – już konkretnie w sprawach rozwodowych – Sąd Najwyższy zajął stanowisko również w wyroku z dnia 25 kwietnia 2003 r. pod sygn. akt IV CKN 94/01 stwierdzając, iż wykonanie nagrań rozmów telefonicznych bez zgody jednego z uczestników rozmowy nie dyskwalifikuje całkowicie nagrania jako dowodu, jeżeli nie została zakwestionowana skutecznie autentyczność takiego materiału i jeśli nie jest to jedyny dowód wykazujący okoliczności istotne w sprawie.

Pozostałe środki dowodowe zostaną omówione w kolejnych artykułach.

Pamiętajmy, tylko odpowiednie przygotowanie i dojrzałość życiowa stron pozwala na bezkonfliktowe rozstanie się. Rozwód to nie zawsze konflikt. 

Często po odbytej terapii, jest szansa na powrót małżonków do siebie, na zdobycie zaufania i wsparcia potrzebnego obu stronom, lub też terapia taka pozwala rozstać się w spokoju, zgodzie i znacznie zaoszczędzić na kosztach pełnomocnika.

Pamiętajmy; im więcej zgodnych oświadczeń stron, tym szybszy proces.

Ale zgodne oświadczenia stron nie mogą być składane za wszelką cenę. Najczęściej strona słabsza składa je za cenę spokoju. Spokój uzyskamy  gdy zabezpieczymy swoje interesy, a nie gdy pozwolimy drugiej stronie nad sobą dominować. Każdy z rozwodzących się małżonków może te decyzję podjąć samodzielnie. Udanie się do specjalistów, który pomogą naleźć najlepsze wyjście z naszej sytuacji, niezmiernie pomaga, daje siły i pozwala pewniej poczuć się w zmiennych okolicznościach. Często też naszego małżonka poznajemy z innej strony, kiedy taka decyzja o rozstaniu nie jest naszą wspólną decyzją. A rzadko jest wspólną. Druga strona dowiadując się o niej jest zwyczajnie zaskoczona. Tak samo jak to my, gdy otrzymujemy pozew rozwody, jesteśmy zaskoczeni, że nasz małżonek w końcu to zrobił. Wiedzieliśmy, co prawda, że przeżywamy kryzys w związku, ale nie było mowy o rozwodzie. Obie strony, i ta która podejmuje decyzję i ta która ją niespodziewanie otrzymuje do wiadomości, są w niekomfortowej sytuacji.

Dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy osób, które z dystansem pomogą nam w tej trudnej sytuacji odpowiedzieć na nurtujące pytania,

Nawet jeśli później uznamy, że prawdopodobnie nie potrzebujemy pomocy, warto skonsultować nasze wątpliwości ze specjalistami. Lepiej wiedzieć więcej:)

Mecenas Maryla Mikołajewska