Zastanawiacie się Państwo czy mediacja jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której się znaleźliście?  

Postaram się przekonać Was, że mediacja jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza wtedy, gdy posiadacie dzieci. Komunikacja rodziców w okresie okołorozwodowym w większości przypadków nie jest najlepsza, a z czasem zaczyna się jeszcze pogarszać.

By zaradzić takiej sytuacji już we wstępnej fazie rozwodu, polecam zgłosić się do Mediatora, który pomoże Wam w komunikacji.

Mediator spojrzy na Państwa sytuację bez emocji i pomoże sprawnie przeprowadzić proces rozwodowy.  Oczywiście można by rzec, że „do Tanga trzeba dwojga”.  To jest podstawowy warunek mediacji.  Mediacja czyni cuda, ale tylko przy współpracy obydwojga rodziców.

Naprawdę warto przekonać drugą stronę, która nie przejawia chęci wzięcia udziału w procesie mediacyjnym dotyczącym rozwodu.  Przedstawię poniżej kilka kluczowych argumentów do wykorzystania podczas wzajemnych rozmów. Każdy może znaleźć dla siebie coś co przekona go że warto podjąć próbę mediacji.

Oszczędzimy czas. W procesie mediacyjnym przygotowywana jest ugoda, którą składamy razem z wnioskiem do sądu z prośbą o jej zatwierdzenie.  Nie marnujemy czasu na rozprawy w sądzie, które mogą trwać miesiącami, a nawet latami. Przy zgodnym wniosku ugoda zatwierdzana jest na pierwszej rozprawie. Ugoda może dotyczyć zarówno alimentów, planu wychowawczego jak i podziału majątku.

Oszczędność pieniędzy.  W procesie mediacyjnym adwokat nie jest konieczny. Oczywiście na każdym etapie mediacji, każdy może skorzystać z jego porady. Paradoksalnie to Strony konfliktu najlepiej znają jego podłoże i przy odpowiedniej pomocy Mediatora mogą znaleźć najlepsze rozwiązanie. Składając do sądu wniosek wraz z ugodą możemy liczyć na znacznie niższe opłaty.

Oszczędność zdrowia. Większość osób, które mają za sobą rozwód może potwierdzić, że jest to emocjonalny rolerkoster. Uczestnicząc w procesie mediacyjnym wypracowujemy  kompromisowe rozwiązania, które są akceptowane przez obydwie strony. Składając do sądu wniosek z gotową ugodą możemy się spodziewać, że jej zwartość stanie się treścią wyroku.  Proces rozwodowy bez ugody pozbawia nas tego komfortu. Powoduje to ogromny stres przed każda kolejną rozprawą.

Sposób na rozwiązanie problemu na własnych warunkachCzy chcielibyście by Sąd decydował za Was kiedy dzieci mogą przebywać pod Waszą opieką? W procesie mediacyjnym omawiamy szczegółowy Plan wychowawczy. Spisywany jest on w formie ugody na warunkach wypracowanych przez Strony.  To Wy Rodzice decydujecie sami o swoich dzieciach, o ich potrzebach i ich zainteresowaniach. Gdzie zamieszkają po rozstaniu i do jakiej szkoły będą uczęszczać. Kto jak nie rodzice – nawet skonfliktowani –  najlepiej zaplanują przyszłość swoich dzieci. Sami wiecie jak podzielić się ich wychowaniem. W procesie mediacyjnym Mediator zadba, aby wszystkie obszary ich dotyczące zostały doprecyzowane. Wymaga to jednak czasu i zaangażowania.

Możecie mieć wpływ na podział swojego majątku. Po rozwodzie pozostaje majątek wspólny.  Sposób jego podziału nie zawsze jest oczywisty. W procesie mediacyjnym możecie szczegółowo przedyskutować podział wszystkich jego składników. W sytuacji braku zgody przy podziale, to Sąd zdecyduje o Waszym majątku. Niesie to za sobą dodatkowe koszty i zdarza się, że z wyroku niezadowolone są obydwie strony.

Warto potraktować Mediację jako narzędzie porozumiewania się.  Gdy rodzicenie potrafiąlub nie są w stanie ze sobą rozmawiaćMediator usprawni komunikację.

Możliwe jest, aby po zakończeniu pewnego etapu wspólnego życia, relacja z byłym małżonkiem lub partnerem pozostały poprawne.  

Pozwoli to Waszym dzieciom zachować dobrostan emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju.

 

Mediator Mediacje Po Ludzku

Bożena Koziej

Tel.607752030