Patrząc z perspektywy wieloletniego doświadczenia adwokackiego widzę same przewagi jakie ma dla klienta rozwód bez orzeczenia o winie.

Decyzja o rozwodzie to powinna być ostateczność.
Jeżeli jest ona przemyślana i już ostatecznie podjęta, to trzeba zadać sobie dalsze pytania.
Czy warto ustalać winę któregokolwiek z małżonków w rozpadzie małżeństwa, czy warto chodzić do sądu przez kilka lat, aby to udowodnić, czy mam na winę małżonka dowody?
Jeżeli uznasz, że nie warto lub nie chcesz, nie masz dowodów, bo małżonek nie zdradził, nie stosuje przemocy, był tym kogo kochałaś/eś ale czas pokazał, że jednak nie jest Wam po drodze w prawie każdej kwestii życiowej – rozwiedź się bez orzekania o winie.
Jest wiele zalet takiej decyzji, oto kilka z nich:
1. Sprawa rozwodowa w sądzie okręgowym potrwa jednorazowo 20-30 minut, koszt opłaty sądowej 600 zł. Sąd zada Wam kilka pytań, m.in., dlaczego chcecie się rozwieść, czy są szanse na uratowanie małżeństwa, czy ustało zarówno uczucie, pożycie, jak i wieź gospodarcza. A po krótkiej naradzie sądu usłyszycie, że jesteście rozwiedzeni.

2. Pozwolicie sobie na to, by pamięć o dobrych momentach i pozytywnych chwilach jakie na pewno były w Waszym związku pozostała z Wami na zawsze. To ważne, zwłaszcza jeśli macie dzieci.

3. Zakończenie małżeństwa bez ujawniana wad partnera, i Waszych wspólnych błędów, oraz oszczędzenie sobie i małżonkowi wielu gorzkich, nieprawdziwych słów pozwoli Ci dużo szybciej zamknąć ten rozdział życia i zacząć nowy.

4. Jeżeli macie dzieci, a mimo konfliktu umiecie się porozumieć co do ich dalszego wychowywania, alimentów i kontaktów dasz dzieciom najlepszy przykład. Nauczą się, że pomimo rozpadu małżeństwa można się bezkonfliktowo komunikować.

5. Nie wzywacie znajomych, wspólnych przyjaciół jako świadków na rozprawy sądowe, aby zeznawali przeciwko małżonkowi i musieli wybierać po której ze stron „stanąć”. To spowoduje że nadal będą Waszymi znajomymi i przyjaciółmi. Oszczędzicie im stresów i frustracji.

6. Możecie także podzielić majątek dorobkowy na tej samej rozprawie, na której otrzymasz rozwód składając zgodny projekt podziału majątku.

7. Oszczędzasz znacznie więcej niż tylko pieniądze, bo dowodząc winy wydasz na pełnomocników, opinie, detektywów i inne koszty znacznie więcej niż tylko 600 zł opłaty sądowej.

8. Zachowujesz poprawne lub nawet dobre relacje z byłym małżonkiem/ą co zdecydowanie dobrze wpłynie na dalsze relacje nie tylko w kontekście wspólnych dzieci i ich wychowania, ale i Waszych dalszych kontaktów. Dzięki temu też szybciej staniesz na nogi po rozwodzie i szybciej będziesz mieć miejsce na nowy związek.

9. Po uprawomocnieniu się wyroku możesz powrócić do panieńskiego nazwiska.

10. To oszczędność czasu- chodzenia na rozprawy co 2-4 miesiące, nerwów Twoich, rodziny oraz dzieci.

adwokat Anna Jednorałek.