Dlaczego Polacy coraz rzadziej doświadczają miłości jako czegoś trwałego? Dlaczego szukanie miłości tak często kończy się niepowodzeniem? Coraz więcej małżeństw się rozwodzi, coraz mniej osób wchodzi w związki, a jednocześnie –  jak wynika z badań – prawie 80% Polaków wierzy w miłość na całe życie. Paradoks, prawda?

W badaniu studentek ostatniego roku socjologii University of Pennsylvania, pytano, czy gdyby mężczyzna miał wszystko, czego potrzebują i pragną, ale go nie kochały, to wyszłyby za niego za mąż. Odpowiadały, że nie wiedzą.
Kiedy to samo pytanie zadawano studentom odpowiadali: „ Nie kocham, więc się nie żenię “. W ich poczuciu miłość romantyczna jest niezbędna, aby się pobrać i utrzymać małżeństwo, a to, co nie jest miłością romantyczną, nie jest nią w ogóle. Dla kobiet zaś miłość w związku może mieć wiele twarzy i być może dlatego właśnie trudniej im stwierdzić na czym to uczucie dokładnie polega.

Mężczyźni mają zwykle mniejszy zakres skojarzeń językowych związanych z emocjami niż kobiety. Ich pewnego rodzaju ograniczenia językowe wynikają stąd, że edukacja miłosna młodych mężczyzn przeważnie kończy się na lekturach szkolnych. Mężczyźni zazwyczaj nie prowadzą pogłębionych rozmów o związkach, ani nie czytują poradników. W ogóle mężczyźni przeciętnie czytają dużo mniej niż kobiety, a to lektury właśnie najbardziej poszerzają spektrum kobiecego doświadczania miłości. Dlatego też mężczyźni pytani o miłość, zakochanie i związki nie bardzo wiedzą, jakich słów użyć – przytaczają określenia znane z lektur szkolnych.

Kobiety mówią o miłości dużo więcej, i w sposób zdecydowanie bardziej plastyczny oraz różnorodny niż mężczyźni. Stosują rozmaite figury stylistyczne, metafory, porównania. Opisują zakochanie się w jego różnych fazach, zauroczenie i miłość jako część przyrody ożywionej i nieożywionej , używają określeń medycznych, nawiązują do chemii i biologii. Dla nich miłość ma kolory, odcienie, zapachy, kształty, smaki. Miłość jest podróżą i rozrywką, ale przede wszystkim pracą. Miłość bywa także walką, zasadzką, pułapką i ciężką chorobą.

Słowo ” Miłość “ dla kobiety zwykle oznacza dużo więcej niż tylko miłość romantyczną. Kobiety potrzebują różnych uczuć by je złożyć w „miłość“ i w różnych sytuacjach mogą powiedzieć „kocham“. To elastyczne podejście do miłości sprawia, że kobietom przeważnie łatwiej jest sobie poradzić w różnych sytuacjach życiowych wymagających częstych zmian, przeformułowania kontekstów, redefiniowania granic i ról społecznych.