BARDZO DELIKATNA PRZEMOC PSYCHICZNA W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH I W IDEALNYCH ZWIĄZKACH.

Może masz poczucie że w Twoim związku jest nie tak, jak byś chciała?

Bardzo mocno nie tak..

Zapomniałaś już, nawet nie pamiętasz jak dawno temu, co to jest szacunek, uznanie, wsparcie, zaufanie, szczęście?

A jednocześnie nie potrafisz się do tego głośno przyznać, nawet sama przed sobą, bo z zewnątrz przecież wszystko wygląda tak wspaniale; szczęśliwa, pełna rodzina.

TAKA ŁADNA PARA…

Dwoje pięknych ludzi pasujących do siebie. Jak się na nich patrzy, nie można powiedzieć , że się nie kochają. Bardzo ładnie zawsze ubrani. Zadbane dzieci. Domek, auto, pies.

Ona ma czas dla siebie pomiędzy dwudziestą czwartą a drugą w nocy. On raczej nigdy. Każdy dzień jest trochę inny. Zapełniony tym, co w danej chwili wypada zrobić. Każdy dzień powoli staje się nie do zniesienia. Chociaż znoszony jest z poniesioną głową. Każda osoba z tych dwóch zaczyna się dusić. On ucieka w alkohol, aby nie rozmawiać. Ona w dzieci i powolnie zjadającą od środka depresję

TAKA HISTORIA

Pewnego dnia jadą razem do innego miasta, do lekarza. Ona spadła ze schodów…Bolą ją plecy. Jest to ból nie do zniesienia. Nie może kierować autem. Ani pobyt w hotelu ani też wspólna podróż niczego nie naprawia, a raczej pogarsza.

Czasem granice są przekroczone już dawno. Kobiety nie wiedzą, nie mają czasu zastanawiać się jak chcą być traktowane. Przecież kochający mąż zabrał ja do lekarza i tak on przedstawi to znajomym.  Życie jest ciężkie, on ma czasem gorsze dni. Od ostatnich 15 lat te gorsze dni występują cześciej. Zauważyła to już jak dzieci były małe. Przeszkadzał mu bałagan i to, że musi ją utrzymywać. Ale dała radę. Wychowała dzieci, pracuje, odnosi swoje sukcesy. Przecież oboje dają radę. Jej sukcesów nikt nie widzi, on jest zawsze na świeczniku. Znajomi się nie wtrącają; przyjdą, wypiją drogi alkohol, pochwalą jej kuchnie i znikają. Wszyscy uważają , że ma wspaniałego męża.

PAMIĘTAJ

Przemocą z dużym prawdopodobieństwem jest:

  1. poniżanie typu: „nie poradzisz sobie beze mnie, nic beze mnie nie znaczysz, jesteś głupia, nic beze mnie nie osiągniesz,
  2. wmawianie winy; doprowadzasz mnie do wybuchu/pasji/ tego że sie uniosłem/ rzuciłem talerzem/ uderzyłem – to Twoja wina
  3. mówienie „gdy schudniesz/przytyjesz to z tobą zostanę. Z takim grubasem/ wieszakiem nie można się kochać. Zobacz jak moja koleżanka w pracy dobrze wygląda”,
  4. opowiadanie w towarzystwie o słabościach i niedociągnięciach kobiety. Również gdy opowiadania te mają konwencję żartu.
  5. nakłanianie do współżycia seksualnego i nieszanowanie odmowy kobiety w tej kwestii
  6. wywieranie nacisku przez mężczyznę aby kobieta myła się na jego oczach lub wykonywała inne czyności postrzegane przez nią jako intymne (tylko gdy ona nie chce),
  7. straszenie, że ulubione zwierze (prowadziłam przypadek z króliczkiem) będzie miało wyplute flaki i zostanie rozwieszone na choince świątecznej, grożenie oddaniem lub uśpieniem psa/kota itp
  8. wyjazd na wakacje, w czasie których nie ma się minuty spokoju ani nie można dogodzić współmałżonkowi, który ustawicznie znajduje wady wszystkiego, nawet w pięciogwiazdkowym hotelu,
  9. szantaż dzieckiem, zaniedbywanie dziecka, wywoływanie huśtawek nastroju u dzieci,

Patrząc na swoją wieloletnią praktykę adwokacką coraz częściej widzę że przyczyny rozwodów można nazwać tak, jak rozdziały pewnej książki : „króliczek na ścianie”, „dama w łaźni”, „niezapomniane wakacje”, „jedyny dziedzic fortuny”, „wyklęty syn”, „figura modelki”. Rozdziały te należy zakończyć. Nie każdy ma na to siłę. Lecz przy odrobinie samopomocy, wsparcia profesjonalnych terapeutów, adwokatów, możliwym jest wyjście z sytuacji początkowo objawiającej się, jako sytuacja bez wyjścia. Uwierzcie!

DOWODY

Gromadzenie dowodów ma duże znacznie w sprawach o przemoc, szczególnie psychiczną. Tymi dowodami mogą być:

  1. zeznania świadków (bezpośrednich bądź znających sprawę ze słyszenia), spotykajmy się więc z ludźmi,
  2. wyjaśnienia podejrzanego (domniemanego sprawcę w procesie można tak przepytać, że pomimo, iż się nie przyznaje to jednak jego zeznania będą wskazywały na motywy, wartości jakimi się kieruje)
  3. nagrania (nie trzeba tłumaczyć, że przemoc jest też szeptana, samotnie rozgrywająca się w zamkniętych pomieszczeniach). Spisywać trzeba treść nagrania z określeniem minuty i słów wypowiedzianych przez osoby biorące udział w nagraniu,
  4. zdjęcia (takie które wskazują na określone okoliczności, nie każde)
  5. dokumenty dotyczące procedury niebieskiej karty.

Prawo nie jest obojętne takim sytuacjom, które odpowiadają przesłankom znęcania się (art. 207 kodeksu karnego). Poniższe wyroki to obrazują.

Nawet pojedyncze zdarzenie z art. 207 k.k. stanowiące wraz z innymi elementami składniki wieloczynowego przestępstwa, może być traktowane z uwagi na swoją intensywność jako samodzielny czyn (również odpowiadający art. 207 k.k.).- Wyrok Sądu Najwyższego- wyrok z dnia 10 grudnia 2018 r., II AKa 348/17.

DOBRO DZIECKA

Rodzic, który walczy o dobro dzieci jest chroniony.  Systematyczne maltretowanie dziecka, wyłącznie w celu zapewniania sobie możliwości bezstresowego sprawowania “opieki” nad nim, to motywacja nieznajdująca żadnego racjonalnego uzasadnienia, a tym samym błaha.

Umyślne znęcanie się nad małym dzieckiem, umyślne spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, są przestępstwami w odczuciu społecznym najcięższymi. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – wyrok z dnia 16 listopada 2017 r., II AKa 304/17.

Działanie sprawcy pozostaje znęcaniem niezależnie od faktu, czy osoba, nad którą sprawca znęca się, sprzeciwia mu się i próbuje się bronić; środki obronne stosowane przez taką osobę są bowiem usprawiedliwione, gdyż podejmowane są w obronie przed bezpośrednim bezprawnym zamachem na jej dobro. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku- wyrok z dnia 19 października 2017 r., II KK 133/17.

Na koniec  teza z postanowienia Sądu Najwyższego postanowienie z dnia 23 maja 2017 r. III KK 157/17 mówiące, przestępstwo z art. 207 § 1 k.k. może być popełnione także w zamiarze ewentualnym.

Mecenas Maryla Mikołajewska